Мийні засоби – під надійний контроль

myyni_zasoby

Значення мила і мийних засобів важко переоцінити. Відомо, що на 1 см3 шкіри здорової людини знаходиться від 100 тисяч до одного мільйона мікроорганізмів. Шкіра виділяє особливі захисні речовини, що руйнують білки бактерій. У разі її забруднення різко знижується виділення цих речовин. Під час миття зі шкіри видаляється до 1,5 млрд мікробів. Уже з цього випливає, що шкіру й одяг потрібно утримувати в чистоті.

Мийний засіб також повинен мати подвійну дію: здатність взаємодіяти із забруднюючою речовиною і розчиняти її у воді. Як мийні та чистячі засоби для прибирання у будинку, так і засоби для миття посуду складаються з мийної основи і допоміжних компонентів. У якості мийної основи використовують поверхнево-активні речовини (ПАР), що утворюють піну. Всі ПАРи – хімічні синтезовані сполуки, які поділяються на два типи: аніонактивні та неіоногенні. Такого поділу вони зазнали через різну поведінку у водних розчинах: неіоногенні не схильні до електролітичної дисоціації, яка полягає в розпаді на позитивні та негативні іони. ПАРи, які в результаті дисоціації розпадаються з утворенням іонів з негативним зарядом, називаються аніонними, з позитивним – катіонними. До складу майже всіх сучасних мийних засобів входять комплекси аніонних і неіоногенних ПАРів, через що підвищується ефективність мийного засобу, оскільки різні компоненти ПАРів взаємно підсилюють дії один одного.

Сучасні синтетичні мийні засоби (СМЗ) задовольняють потреби навіть найвимогливішої господині, тому що вони:

1) мають широкий спектр дії;

2) не залежать від жорсткості води;

3) мийна дія порівняно з милом – у два-чотири рази вища;

4) використовуються за порівняно низьких температур води;

5) собівартість порівняно з милом у 2,5 рази нижча.

СМЗ пророкували велике майбутнє. І все було б добре, якби не виявилося, що СМЗ у процесі їх використання не розкладаються мікроорганізмами водойм та забруднюють навколишнє середовище. Вони виносяться зі стічними водами в річки, вкривають воду піною, у результаті чого гине риба та мікроорганізми. На більшість нижчих організмів (планктон, водорості) СМЗ виявляють токсичну та дезинфікуючу дію. І, як наслідок, порушується біоциноз водойм.

Щоб очистити стічні води від залишків СМЗ, їх піддають тривалому біологічному й хімічному розкладу. Але ця проблема до кінця ще не розв’язана. Створюючи СМЗ, намагаються забезпечити їх біорозклад – знищення в природі деякими видами мікроорганізмів. Це головна вимога до СМЗ, що виробляються в нашій країні.

Ще одна проблема – наявність фосфатних добавок у мийних засобах, які призводять до значного посилення токсичних властивостей ПАРів. Фосфати проникають до мікросудин шкіри, всмоктуються у кров і розповсюджуються по організму. Це призводить до зміни фізико-хімічних властивостей самої крові та порушення імунітету.

Отже, розумно використовувати миючі засоби з більш м’якими ПАРами у складі, особливо це важливо для миття дитячого посуду та прання дитячих речей. Варто віддавати перевагу сертифікованим мийним засобам.

У відповідності з Технічним регламентом мийних засобів, затвердженим Постановою КМУ від 20 серпня 2008 р. №717, основною вимогою до синтетичного мийного засобу є здатність до первинного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до його складу. Додатково до вимог стосовно рівня біологічного розкладу ПАРів на окремі мийні засоби введено обмеження щодо вмісту фосфатів у мийних засобах, яке набуло чинності з 26.12.2014 р. щодо пральних порошків, та з 01.01.2017 р. щодо мийних засобів для побутових посудомийних машин. Уточнено, що вимоги цього регламенту поширюються лише на мийні засоби, тобто на будь-яку речовину або препарат, що містять мило та/або інші ПАР, призначені для прання, очищення та використання у побуті і промисловості у формі рідини, порошку, пасти, бруска, плитки, таблетки тощо. Вимоги технічного регламенту не поширюються на: мило тверде, косметичні засоби, ПАР, які мають дезінфікувальні властивості, та мийні засоби, що містять не більше як 0,2% ПАР.

Здатність до первинного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до складу мийного засобу, визначається їх залишковим рівнем у розкладеному біологічним шляхом розчині мийного засобу. Показник, який визначає рівень такої здатності, повинен становити не менш як 80 відсотків. У разі коли такий показник нижчий від 80 відсотків, мийний засіб не може вводитися в обіг.

Незважаючи на значну кількість стандартів та нормативних документів щодо якості та відповідності мийних засобів, реальні показники не завжди відповідають даним вимогам. Крім того, не існує єдиних нормативних вимог, які б враховували усі показники якості певних мийних засобів. Тому для створення безпечної і якісної продукції для споживачів та виходу на європейський ринок, вітчизняним виробникам необхідно переходити на застосування екологічно-безпечної сировини у виробництві мийних засобів та вдосконалити процес їх перевірки.

Випробування мийних засобів та поверхнево-активних речовин, що входять до їх складу, проводиться акредитованою випробувальною лабораторією ДП «Житомирстандартметрологія» у відповідності з національними стандартами.

Запрошуємо до взаємовигідної співпраці!